28 lipca odbędzie się 27 posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostaną przygotowane stanowiska w sprawie:
- oceny leku Onglyza (saksagliptyna) we wskazaniu:
- Dwulekowa terapia doustna, w skojarzeniu z:
- metforminą, kiedy stosowanie tylko samej metforminy w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym jest niewystarczające do uzyskania odpowiedniej kontroli glikemii,
- pochodnymi sulfonylomocznika, kiedy stosowanie tylko samej pochodnej sulfonylomocznika w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym jest niewystarczające do uzyskania odpowiedniej kontroli glikemii, u pacjentów, u których stosowanie metforminy nie jest właściwe,
- Trójlekowa terapia doustna, w skojarzeniu z:
- metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika, kiedy stosowanie tylko tych leków (metforminy i pochodnej sulfonylomocznika) w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym jest niewystarczające do uzyskania odpowiedniej kontroli glikemii.
- oceny leku Rotateq (szczepionka przeciwko rotawirusowi żywa) we wskazaniu: czynne uodpornienie niemowląt w wieku od 6 tygodni do 32 tygodni w celu zapobiegania wystąpieniu zapalenia żołądka i jelit wywołanego zakażeniem rotawirusem.
- oceny leku Januvia (sitagliptyna) we wskazaniu:
- leczenie cukrzycy typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w monoterapii nie pozwala osiągnąć odpowiedniej kontroli glikemii w zakresie poziomu Hb1c>7% (>8% w przypadku chorych w wieku >70 lat z wieloletnią cukrzycą >20 lat), oraz u których stosowanie inhibitorów DPP-4 jest preferowane w stosunku do zastosowania pochodnej sulfonymocznika z powodu: otyłości przy BMI>35 kg/m2 lub wysokiego ryzyka hipoglikemii potwierdzonego udokumentowanym w ciągu 12 miesięcy epizodem ciężkiego niedocukrzenia wymagającym interwencji w warunkach szpitalnych,
- leczenie cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których zastosowanie metfotminy i sulfonymocznika łącznie nie pozwala osiągnąć odpowiedniej kontroli glikemii w zakresie poziomu HbA1c>7% (>8% w przypadku chorych w wieku >70 lat z wieloletnią cukrzycą > 20 lat).
- oceny leku Sabril (wigabatryna) we wskazaniu: monoterapia napadów padaczkowych u niemowląt (zespół Westa).
- zasadności zakwalifikowania świadczenia opieki zdrowotnej „Leczenie restenozy naczyń wieńcowych za pomocą balonu uwalniającego lek" jako świadczenia gwarantowanego.
- usunięcia świadczenia obejmującego podawanie Nab-paklitakselu (paklitaksel w postaci nanocząsteczkowego kompleksu z albuminą) w rozpoznaniach zakwalifikowanych do kodów ICD-10: C25 (nowotwór złośliwy trzustki), C25.0 (głowa trzustki), C25.8 (zmiana przekraczająca granice jednego umiejscowienia w obrębie trzustki), C25.9 (trzustka, umiejscowienie nieokreślone); realizowanego w ramach „Programu leczenia w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej".
- zasadności wydawania zgód na refundację produktu leczniczego Monogen (dieta eliminacyjna), proszek á 400 mg, we wskazaniach: deficyt LCHAD; deficyt VLCAD.
- zasadności wydawania zgód na refundację produktu leczniczego Cycloserine (Cycloserinum) kapsułki á 250 mg we wskazaniach: gruźlica płuc, gruźlica płuc lekooporna i wielolekooporna (MDR) oraz mykobakterioza płuc.
Przygotowana zostanie opinia na temat zasadności finansowania ze środków publicznych leku:
- Noxafil (posaconazolum) we wskazaniach innych niż ujęte w ChPL:
jako lek dostępny w aptece, we wskazaniu:
- zespół mielodysplastyczny (MDS) u pacjentów <18 r.ż. przygotowywanych do przeszczepienia komórek krwiotwórczych
- u pacjentów <18 r.ż. w przewlekłej chorobie ziarniniakowej (D17) charakteryzującej się wysoką częstością grzybiczych zakażeń narządowych
- we wtórnej profilaktyce przeciwgrzybiczej po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych u pacjentów <18 r.ż., ukierunkowanej na wcześniej występujące zakażenia grzybicze, do czasu stabilnego wszczepienia i zakończenia leczenia immunosupresyjnego
jako lek dostępny w chemioterapii:
- pacjenci <18 r.ż. z ostrą białaczką limfoblastyczną wysokiego ryzyka, z nawrotem ostrej białaczki limfoblastycznej lub ostrej białaczki szpikowej.
Przygotowana zostanie również opinia w sprawie projektów programów zdrowotnych jednostek samorządu terytorialnego:
- „Program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców Podkarpacia metodą naprotechnologii na lata 2014-2016".